+48 604 966 855ZAREZERWUJ POKÓJ!

Okolica

Teleśnica Oszwarowa to malownicza wieś letniskowa położona nad potokiem Daszówka wpadającym do Zatoki Teleśnickiej będącej odnogą Jeziora Solińskiego. Pierwsze wzmianki o istnieniu wsi w dobrach Kmitów przypadają na rok 1526. W latach 1945 – 1951 Teleśnica należała do Ukraińskiej Republiki Radzieckiej. W 1951r. została przekazana Polsce zupełnie wyludniona. Od 1958 r. w ramach repatriacji do wsi wróciło kilkanaście polskich rodzin.

Urokliwe położenie Teleśnicy Oszwarowej pomiędzy górami i lasami w bezpośrednim sąsiedztwie zbiornika wodnego daje możliwość spędzenia wolnego czasu zarówno na wodzie jak i na pieszych wędrówkach . To gwarancja znakomitego wypoczynku w otoczeniu pięknych widoków, pozwalających na oderwanie się od codziennych obowiązków i miejskiego zgiełku. Spędzany tutaj urlop to niesamowity kontakt z naturą.

Przez górną część wsi przebiega szlak znakowany z Ustrzyk Dolnych do Polany. Szlak ten na terenie Bieszczadów jest kontynuacją szlaku granicznego przechodzącego z obszaru Beskidu Niskiego a zaczynającego się w Grybowie. Na terenie Beskidu Niskiego nosi on imię Kazimierza Pułaskiego. Wyznakowany został w latach szesćdziesiątych na odcinku Nowy Łupków – Ustrzyki Górne. W roku 1975 przedłużono szlak na siodło pod Tarnicą a niebawem na szczyt Krzemienia i do Dwernika. Ostatnie innowcje nastapiły w roku 1988 gdy wyznakowano odcinek Dwernik – Ustrzyki Dolne udostępniajac m.in. pasma Otrytu i Żukowa. Na odcinku Rabia Skała (1199 m) – Widełki (1016 m) szlak prowadzi przez tereny Bieszczadzkiego Parku Narodowego.

Zatoka Teleśnicka i Jezioro Solińskie daje doskonałe warunki do uprawiania turystyki wodnej. W Solinie znajduje się przystań wodna Białej Floty. W sezonie letnim odbywają się rejsy statkiem po jeziorze pozwalające napawać się malowniczymi krajobrazami o których mówiły słowa znanej polskiej piosenki „Zielone wzgórza nad Soliną”.

Ustrzyki Dolne to siedziba powiatu bieszczadzkiego, miasto jest położone nad rzeką Strwiąż. Leży na wysokości ok. 480 m n.p.m., na trasie małej i dużej pętli bieszczadzkiej. Ustrzyki Dolne od północy i wschodu otacza pasmo gór z licznymi rezerwatami i pomnikami przyrody. Na terenie gminy istnieją znakomite warunki do uprawiania turystyki pieszej, rowerowej i konnej z wyznakowanymi szlakami turystycznymi.
Ustrzyki Dolne są nazywane ” Zimową Stolicą Podkarpacia. Położenie i klimat z długim okresem zalegania śniegu wpływają pozytywnie na rozwój sportów zimowych. Na terenie gminy znajdują się 2 stacje narciarskie na Gromadzyniu i Laworcie. Oprócz tras zjazdowych przygotowane są trasy biegowe zaliczane do najlepszych w Polsce.

Godnym polecenia w Ustrzykach jest Bieszczadzkie Muzeum Przyrodnicze. Cyklicznie organizowane są tu imprezy kulturalne, sportowe i turystyczne. Do najważniejszych należą: Karpacki Jarmark Turystyczny, Jarmark Folkowy ” Bojkowiana ” , Święto Chleba, Festiwal Muzyki Country i Kultur Pogranicza, które przyciągają rzesze turystów i mieszkańców okolicznych miejscowości.

Bieszczady to niższe jak i bardzo wysokie partie górskie, stanowią dużą zaletę tego miejsca, gdyż zarówno początkujący jak i nieco bardziej zaawansowani turyści znajdą odpowiednią dla siebie trasę. Rosinówka będzie dla Państwa doskonałą bazą wypadową na długie jak i krótkie wyprawy gdzie po trudach wędrówek będziecie Państwo mogli wypocząć w miłej i kameralnej atmosferze.